za:  http://www.pch24.pl/polowa-niemieckich-ksiezy-jeszcze-sie-modli–a-spowiada-raz-do-roku,35426,i.html

 

Połowa niemieckich księży jeszcze się modli. A spowiada raz do roku

54 proc. niemieckich księży twierdzi, że do sakramentu spowiedzi przystępuje raz do roku bądź jeszcze rzadziej. Tylko 58 procent z nich modli się codziennie – tak wynika z ankiety prezentowanej przez Konferencję Episkopatu Niemiec.
Na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Niemiec odnaleźć można wnioski z badań przeprowadzonych między 2012 a 2014 r. wśród osób zaangażowanych w prowadzenie duszpasterstwa. 60 proc. osób biorących udział w ankiecie to duchowni (kapłani i diakoni), resztę stanowili świeccy „asystenci pastoralni” i współpracownicy.

Jak wynika z badań, jedynie połowa duchownych po raz drugi wybrałaby życie w celibacie. 25 proc. z nich nie chce już dłużej żyć bezżennie, a reszta nie podjęła w tej sprawie jeszcze żadnej decyzji. 54 procent księży biorących udział w badaniu przystępuje do sakramentu spowiedzi świętej raz do roku bądź jeszcze rzadziej. Do spowiedzi przynajmniej raz do roku przystępuje 70 procent ankietowanych diakonów. Tylko 58 proc. księży twierdzi, że modli się raz lub kilkukrotnie w ciągu dnia.

Wyniki ankiety sugerują, że życie sakramentalne jest postrzegane przez część duchownych w sposób powierzchowny, a kapłaństwo jako zawód – nie jako powołanie realizowane dla dobra dusz. Niemieccy biskupi nieprzypadkowo prowadzą kampanię na rzecz „duszpasterskich” zmian w kościelnej dyscyplinie. Katolicka wiara nad Renem została już zniekształcona, niemieccy hierarchowie oczekują jedynie, że zostanie to oficjalnie zaakceptowane przez Watykan i biskupów z innych krajów.

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mat

Read more: http://www.pch24.pl/polowa-niemieckich-ksiezy-jeszcze-sie-modli–a-spowiada-raz-do-roku,35426,i.html#ixzz3Yu6yPAdO