za:    https://marucha.wordpress.com/2015/07/14/nyt-nikt-nie-wierzy-w-dobre-checi-niemiec/

 

Europejski projekt przeżył straszne, możliwe, że nawet śmiertelne uderzenie, a dokonała go wcale nie Grecja, pisze Paul Krugman w „The New York Times”, komentując sytuację wokół nowego programu pomocy Grecji.

Europa absurdalnie zdradza wszystko to, czego powinna bronić, pisze znany amerykański ekonomista Paul Krugman w swoim blogu w „The New York Times”, komentując reakcję Brukseli na grecki kryzys.

„Załóżmy, że uważacie Tsiprasa za niekompetentnego nikczemnika. Załóżmy, że bardzo chcecie, aby SIRIZA odeszła od władzy. Załóżmy nawet, że popieracie perspektywy wypchnięcia tych męczących Greków ze strefy euro. Nawet jeśli to prawda, to żądania Grupy Euro wobec Grecji to szaleństwo” – pisze Krugman.

Mowa o warunkach, związanych z przyjęciem nowego programu pomocy dla Grecji. Portale społecznościowe zareagowały na listę warunków, przedstawionych greckiemu rządowi, hashtag #ThisIsACoup (”To jest przewrót”). Z punktu widzenia Krugmana, ten tag jest „całkowicie słuszny”.

Według jego słów, ta lista to „czysta zemsta, pełne zniszczenie suwerenności narodowej i żadnej nadziei na ulgę”. „Możliwe, że propozycja była od początku tak skonstruowana, aby Grecja nie mogła jej przyjąć, ale nawet w takim wypadku jest to absurdalna zdrada wszystkiego, czego projekt europejski powinien bronić” — wyjaśnia ekonomista.

Zauważa on, że jest jeszcze szansa, że Europa może odsunąć się od skraju przepaści: m.in. prezydent Europejskiego Banku Centralnego Mario Dragi próbuje znów wykazać się zdrowym rozsądkiem, a prezydent Francji Francois Hollande wreszcie zaczął wyrażać niezgodę z moralizującą strategią Merkel. „Jednak poważna strata została już naniesiona. Kto potem uwierzy jeszcze w dobre chęci Niemiec?” – pisze ekonomista dalej.

Z punktu widzenia Krugmana, w ostatnich tygodniach stało się jasne: członkostwo w strefie euro oznacza, że kredytodawcy mogą zniszczyć twoją gospodarkę, jeśli wyjdziesz poza przyjęte ramy. Narzucanie polityki skrajnych oszczędności bez redukcji obciążenia długiem, polityki skazanej na klęskę, oznacza, że nawet, jeśli Grecja zgodzi się na wszystkie żądania, to nie wyprowadzi jej to ze ślepego zaułku, przekonany jest ekspert.

„Zawsze wychwalałem i popierałem projekt europejski, a on przeżył straszne, możliwe, że śmiertelne uderzenie. I niezależnie od tego, co myślicie o partii SIRIZA czy o Grecji, tego uderzenia nie dokonali wcale Grecy” – podsumowuje Krugman.

Według ostatnich danych, liderzy strefy euro osiągnęli jednomyślne porozumienie w sprawie programu pomocy Grecji. Według słów szefa Grupy Euro Jeroena Dijsselbloema porozumienie zakłada, że parlament Grecji przegłosuje kompleks kwestii.

Na referendum 5 lipca greccy wyborcy odrzucili propozycję kredytodawców z Unii Europejskiej o przeprowadzeniu cięć w zamian za kontynuację finansowania państwa z zewnątrz. W czwartek wieczorem Grecja skierowała do kredytodawców program reform, niezbędnych do zawarcia porozumienia.

http://pl.sputniknews.com