za:    http://niezalezna.pl/68957-zbliza-sie-iv-rzesza-martin-schulz-tylko-rzad-europejski-rozwiaze-problemy-panstw-unii

Zbliża się IV Rzesza? Martin Schulz: "Tylko rząd europejski rozwiąże problemy państw Unii" - niezalezna.pl

foto: © Ralf Roletschek – Fahrradtechnik und Fotografie; creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

“Główne i ważne sprawy europejskie nie mogą być dłużej rozwiązywane przez rządy narodowe. Potrzebujemy wspólnotowych instytucji. W którymś momencie będziemy potrzebować rządu europejskiego” – powiedział tygodnikowi “Stern” Martin Schulz, jeden z najważniejszych niemieckich polityków, obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Dla Schulza kryzys grecki i wszystkie ujawnione przezeń systemowe słabości to okazja do tego, by domagać się zmiany kierunku europejskiej integracji. Dlaczego? Bo – jak twierdzi Schulz:

“główne i ważne sprawy europejskie nie mogą być dłużej rozwiązywane przez rządy narodowe. Potrzebujemy wspólnotowych instytucji. W którymś momencie będziemy potrzebować rządu europejskiego”.

Zdaniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego żadne z państw członkowskich UE nie poradzi sobie samotnie z takimi problemami jak światowy handel, zmiany klimatyczne, imigracja, uchylanie się od płacenia podatków czy polityka monetarna.

Schulz zarzucił również niektórym przywódcom państw UE… przedkładanie interesów narodowych nad interesy europejskie. “To, co dobre, jest narodowe, a to, co złe – europejskie. Interesy narodowe zawsze mają pierwszeństwo. Takiego czegoś nie zaakceptowaliby ani Helmut Kohl, ani Francois Mitterand” – skarżył się Schulz.

Czyżby więc kryzys grecki był dla Niemców pretekstem do powołania rządu europejskiego, który zaprowadzić by miał porządek na Starym Kontynencie?