za:   http://www.pch24.pl/platforma-obywatelska-nada-slazakom-status-mniejszosci-etnicznej–ras-pieje-z-zachwytu,37572,i.html

Platforma Obywatelska nada Ślązakom status mniejszości etnicznej? RAŚ pieje z zachwytu

Michal Grocholski / Forum

Dwujęzyczne nazwy ulic, możliwość kontaktowania się po śląsku z urzędnikami, wprowadzenie śląskiej mowy do szkoły. Ślązacy staną się taką samą mniejszością etniczną jak Romowie, Łemkowie czy Tatarzy. Projekt Rady Górnośląskiej, zrzeszającej m.in. Ruch Autonomii Śląska, spotkał się z przychylnym spojrzeniem rządzącej partii.

Sejmowa podkomisja przyjęła w ubiegłym tygodniu ów projekt, a jej szefowa Danuta Pietraszewska z Platformy Obywatelskiej zapowiada, że podobna decyzja może zapaść głosami członków jej partii na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Podczas gdy inne projekty obywatelskie czekają w „zamrażarce sejmowej” po pięć lat, projekt Rady Górnośląskiej cieszy się ekspresowym tempem. Opozycja twierdzi, że PO szuka sprzymierzeńców na Śląsku przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Zdaniem PiS-u zmiany prawne wzmocnią tendencje separatystyczne.

– Widzę, że nasza inteligencja nie wie często co to jest Polska, co to jest ojczyzna. Jak łatwo sami siebie dzielimy. Mnie to wszystko przeraża. Nie wiedzą, co to jest ojczyzna. Czasami się wręcz zastanawiam czy dorośli już do tego, żeby mieć własne państwo? – stwierdził prof. Franciszek Marek, historyk i znawca Śląska.

Źródło: kresy.pl

KRaj

Read more: http://www.pch24.pl/platforma-obywatelska-nada-slazakom-status-mniejszosci-etnicznej–ras-pieje-z-zachwytu,37572,i.html#ixzz3ivePlhsg