za:  http://www.rp.pl/Kosciol/151219471-Abp-Skworc-w-rocznice-Wujka-Trzeba-pojednania.html

Skworc

foto: http://www.naszrybnik.com/site/art/1-aktualnosci/0-/5386-abp-skworc-wzywa-do-modlitwy-o-pokoj.html

Arcybiskup wystąpił na początku mszy odprawionej w pobliskim kopalni Wujek kościele św. Michała Archanioła, na którą przybyła m.in. premier Beata Szydło. Uznał za znamienne, że to 13 grudnia rozpoczął się w Kościele Rok Miłosierdzia. Wskazał, że ta data w Polsce pozostanie nie tylko wspomnieniem, ale i symbolem – gorzkim, bo nawiązującym „do najtrudniejszych uczuć i słów, jakie człowiek może przeżyć i wypowiedzieć: przepraszam, wybaczam”.  [ Za co przepraszać mają górnicy? J.B.]

„Miłosierny zawsze pozostanie zwycięzcą, bo zwycięża tylko ten, kto potrafi wybaczyć. Czym jest wezwanie do życia w miłosierdziu – oznacza to przede wszystkim dążenie do przebaczenia i pojednania, do wybaczenia zniewag, porzucenia żalu, złości, przemocy i woli zemsty. Przebaczenie stanowi siłę, która przywraca na nowo życie i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją” – wyjaśnił.

Abp Skworc przywołał wydarzenie, którego sam był świadkiem, gdy jedna z żon zabitych w Wujku górników, w jedną z rocznic tamtych wydarzeń wypowiedziała w tym samym kościele „słowo najtrudniejsze – także w imieniu innych żon i matek poległych tu mężów i synów – słowo: przebaczam”.

„Niestety nawet po tym fakcie ani ona, ani inna z tych kobiet nie usłyszały słowa naturalnej, adekwatnej odpowiedzi: nie powiedzieli im +prosimy o przebaczenie+ ani bezpośredni sprawcy, ani mocodawcy” – zaznaczył metropolita.

W 34 lata od dramatu górników z Wujka abp Skworc wezwał do modlitwy za poległych i za pomagający wówczas rannym personel medyczny. „Módlmy się jednak również za naszą ojczyznę, prośmy o pojednanie polsko-polskie, o ducha pojednania, aby pogrobowcy, apologeci systemu pogardy, jakim był system totalitarny, mieli odwagę i zaryzykowali słowa: prosimy o przebaczenie” – zaznaczył.

„Rachunku krzywd precyzyjnie nie wyrównamy. Trzeba ducha pojednania, trzeba prosić o przebaczenie i udzielenie przebaczenia. Tylko na tym fundamencie będzie można budować zgodną teraźniejszość i przyszłość Polaków, Polski solidarnej” – zaakcentował metropolita.

„W tym szczególnym Roku Miłosierdzia i w tym szczególnym miejscu – symbolu najtrudniejszych uczuć i słów ludzkich: przepraszam i wybaczam – zwracam się do wszystkich środowisk z gorącym apelem o wzajemne przebaczenie i darowanie win w myśl słów Chrystusa: +błogosławieni miłosierni+” – zaznaczył abp Skworc.