za:  http://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/5076-zdrajcy-i-donosiciele-zdali-egzamin-komisja-europejska-objela-nadzorem-polske

 Komisja Europejska objęła nadzorem Polskę!

fot: Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans fot: Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że Polska została objęta procedurą kontrolną z uwagi na zachwiany proces demokracji w kraju.

– Podjęliśmy decyzję, że KE podejmie wstępną ocenę tej kwestii w ramach decyzji o rządach prawa. Podjęliśmy tę decyzję na podstawie wiadomości, które mówią, że decyzje TK nie są szanowane i wypełniane.

To jest poważny problem w każdym państwie UE – powiedział Timmermans.

Dodał:

– Gwarantowanie rządów prawa w całej UE jest podstawowym zadaniem KE. Wyrażamy zaniepokojenie niedawnymi wydarzeniami w Polsce. Prosiliśmy polskie władze o informacje, jeszcze w poprzednim roku i wtedy rozmawialiśmy o tych wydarzeniach. Dziś omawialiśmy głównie sprawę Trybunału Konstytucyjnego. Wygląda na to, że TK podjął decyzje, które w tej chwili nie są wypełniane przez inne organa państwa. Są środki, które podjęły obecne władze, które mocno ingerują w sposób funkcjonowania TK — mówił wiceszef KE.

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że Polska jest gotowa do współpracy i dialogu. Potwierdza to również wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Szymański:

– Wsłuchałem się bardzo dokładnie w to, co mówił wiceprzewodniczący Timmermans. Jestem bardzo zadowolony z faktu, że najczęściej używanym słowem w całym tym przedstawieniu Komisji, jest słowo „dialog”. My jesteśmy zainteresowani dialogiem. Wydawało nam się do tej pory, że dotychczasowy dialog wyjaśnił wszystkie wątpliwości, ale rozumiem, że jakieś wątpliwości jeszcze pozostały. Jesteśmy otwarci na to, żeby odpowiedzieć na wszystkie kolejne pytania, które – jak rozumiem – niedługo pojawią się w Warszawie – mówił na spotkaniu z dziennikarzami Konrad Szymański.

Warto zaznaczyć, że „za” objęciem Polski specjalnym nadzorem głosowała polska komisarz Elżbieta Bieńkowska…

Zobacz też:

To odrażające, upokarzające i obrzydliwe