z:  http://niezalezna.pl/86170-niemiecka-gazeta-o-kulisach-debaty-w-pe-wegrzy-bronili-polski-politycy-po-pekali-ze-zlosci

Niemiecka gazeta o kulisach debaty w PE. Węgrzy bronili Polski, a politycy PO „pękali ze złości” - niezalezna.pl

foto: europarl.europa.eu

Opiniotwórcza niemiecka gazeta „Süddeutsche Zeitung“ (SZ) opisała kulisy przyjęcia przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej przestrzegania praworządności przez rząd Polski. Europosłowie PO zachowali się jak targowiczanie, „pękając ze złości”, gdy jeden z Węgrów stanął w obronie Polski.

Do sporu w sprawie przyjęcia rezolucji potępiającej Warszawę doszło wśród eurodeputowanych frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Członkami tego ugrupowania są zarówno niemieckie partie chadeckie CDU i CSU, węgierski Fidesz jak i Platforma Obywatelska. Projekt rezolucji, „w której oczekuje się od polskich władz poszanowania dla wartości i państwa prawa” został przyjęty prawie jednogłośnie, a głosowanie nad rezolucją miało się odbyć następnego dnia – pisze monachijska gazeta.

Niespodziewanie głos na ten temat zabrał wiceprzewodniczący frakcji EPL, węgierski eurodeputowany Jozsef Szajer i zażądał, „aby UE nie wtrącała się w sprawy Polski”. Autor artykułu w „SZ” Daniel Brössler informuje, że osoby obecne na posiedzeniu w Strasburgu opowiadały mu, iż europosłowie PO „pękali ze złości”. Doszło do „ostrego sporu, którego spodziewano się już od dawna” – zaznacza SZ.

Głębokie pęknięcie od jakiegoś czasu w UE pomiędzy jej zachodnią i wschodnią częścią uwidoczniło się także w samej frakcji EPL

– podkreśliła niemiecka gazeta.

Czytaj też: Targowica przepchnęła rezolucję przeciwko Polsce. Parlament Europejski zagłosował „za”

Retoryka partii Fidesz Viktora Orbana, który obecnie nakręca nastroje wrogości wobec migracji i większościowych decyzji UE, brzmi dla niemieckich uszu krzykliwie i wręcz rasistowsko

– podsumował autor artykułu.

Opisał on także reakcje eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej obecnych na posiedzeniu. Według autora tekstu, partia ta walczy z „zagrożeniami dla demokracji i państwa prawa ze strony konserwatywnej partii PiS Jarosława Kaczyńskiego”. Europosłowie PO skrytykowali sojusz PiS z Fideszem.

Polacy są źli, że Węgrzy do tego wszystkiego jeszcze upublicznili swoją dezaprobatę dla rezolucji

– poinformowało „SZ”.

Europoseł Jarosław Wałęsa zażądał wręcz: „wy albo my”. Taki postulat adresowano już do EPL „przynajmniej z zewnątrz”, domagając się wykluczenia z EPL partii Fidesz – pisze SZ. Wałęsa, jak informowali autora artykułu inni europosłowie, zagroził wystąpieniem z frakcji.

Dziewięciu węgierskich europosłów z EPL głosowało przeciwko rezolucji dotyczącej Polski. Europosłowie z PO byli za jej przyjęciem.

Dokument przyjęty w ostatnią środę przez PE krytykuje polski rząd za „paraliż” Trybunału Konstytucyjnego i zignorowanie zaleceń Komisji Weneckiej. W dokumencie znalazły się też połajanki za… odmowę przyjmowania uchodźców.

EPL skupia ogółem 75 partii z 40 krajów europejskich.