z:  http://www.pch24.pl/szwedzi-szokuja-swa-deklaracja–potrzebujemy-wiekszej-liczby-imigrantow,48269,i.html

Szwedzi szokują swą deklaracją: Potrzebujemy większej liczby imigrantów

pixabay.com/CC0 Public Domain/Unif

Jak informuje agencja Reuters, władze Szwecji zadeklarowały, że na skutek starzejącego się społeczeństwa i niskiego przyrostu naturalnego, Szwedzi potrzebują jeszcze większej ilości imigrantów, aby utrzymać na stabilnym poziomie system opieki społecznej. – Szwecja potrzebuje więcej rąk do pracy z zagranicy, żeby utrzymać swój system opieki społecznej i zapewnić opiekę starzejącemu się społeczeństwu
– powiedział w rozmowie z Reuters Hakan Gustavsson, szef działu prognoz Publicznej Agencji Zatrudnienia.

W związku ze starzejącym się społeczeństwem, niskim przyrostem naturalnym, a zarazem fatalną prognozą dotyczącą przyszłości systemu opieki społecznej, Szwedzi zadeklarowali, że potrzebują jeszcze większej ilości imigrantów. Deklaracje złożył Hakan Gustavsson, ważny urzędnik Publicznej Agencji Zatrudnienia, który wskazał, że napływ imigrantów pozwoli na utrzymanie systemu świadczeń na stabilnym poziomie.

– Władze są zaniepokojone, bo jeśli do Szwecji nie przeniesie się znacząca liczba migrantów, to za kilka lat pojawią się poważne problemy na rynku pracy. Napływ siły roboczej z zagranicy złagodził niedobory, które jednak nadal mamy – dodał Gustavsson. Podkreślił, że w związku z niską liczbą dzietności, Szwecja jest w stanie przyjąć rocznie nawet ponad 60 tys. imigrantów. Pozwoli to na utrzymanie równowagi pomiędzy pracującymi zawodowo, a emerytami.

Szwedzi informują, że w ubiegłym roku wniosek o azyl złożyło w urzędach 163 tys. osób, co stanowi europejski rekord. Zdaniem Hakana Gustavssona, tegoroczny wynik będzie dużo gorszy i może być niższy nawet o 80 proc. Szef Publicznej Agencji Zatrudnienia informuje, że nie jest to dobra prognoza dla stabilności systemu emerytalnego.

Liczba mieszkańców Szwecji w 2017 roku prawdopodobnie przekroczy liczbę 10 mln, co będzie stanowiło wzrost populacji o około 9 proc. Analitycy wskazują, że dużą rolę w przyroście naturalnym odgrywają właśnie imigranci.

 

Źródło: wprost.pl, tvn24.pl

POz