[nie znalem tego skrótu. Tu tylko z viki. A wiadomość z rzepy. MD]

Holding został założony w 1865 r. pod nazwą Hongkong and Shanghai Banking Corporation jako brytyjski bank w Chinach. W 1991 bank przeniósł swoją siedzibę do Londynu.

HSBC przesunęło się o dwa miejsca w rankingu i znalazło się na pierwszym miejscu listy Forbes Global 2000. Ranking, prezentowany od 2004 roku, jest zestawieniem największych i najprężniejszych spółek giełdowych na świecie. Forbes oparł zestawienie o wyniki sprzedaży, zyski, wartość aktywów i wartość rynkową spółek w 2007 roku, co daje obiektywną ocenę wielkości poszczególnych firm.

HSBC został również zakwalifikowany do grupy pięciu liderów wśród banków, które wykazują się ponadprzeciętnym tempem wzrostu. W ciągu ostatnich pięciu lat średni roczny wzrost przychodów HSBC wzrósł o 26 procent i wzrost dochodów netto o 31 proc.

W lipcu 2012 bank został oskarżony o “umożliwienie meksykańskim kartelom prania brudnych pieniędzy, oferowanie usług bankowych instytucjom wspierającym Al-Kaidę oraz omijanie embarga nałożonego na Iran – takie zarzuty postawili HSBC, największemu europejskiemu bankowi, amerykańscy senatorzy.”[1]

W listopadzie 2014 roku bank został oskarżony przez władze Belgii o to że “świadomie promował oszustwa podatkowe dokonywane przez spółki offshore”. Prokurator prowadzący sprawę oskarżył HSBC o “oszustwa, pranie brudnych pieniędzy, działania kryminalne i niezgodne z prawem wykonywanie zawodu pośrednika finansowego”[2].

Zmieniony ( 15.02.2017. )

Tekst wzięty z   http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=19709&Itemid=55

Zobacz też:  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=19710&Itemid=55