cukier

Niemiecki monopol niszczy polskich rolników – informuje Nasz Dziennik. W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się polscy rolnicy z Podkarpacia. Wszystko przez monopolistyczne działanie spółki Südzucker Polska. O poprawę sytuacji walczy w Komisji Europejskiej europoseł PiS Tomasz Poręba.

Nasz kraj po 1989 roku doświadczył jednej z najgłębszych deindustrializacji w powojennej historii Europy. W Polsce mieliśmy do czynienia nawet nie tyle z deindustrializacją, ile wręcz z katastrofą przemysłową – mówi w wywiadzie z Forsal.pl dr hab. Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego.

Sztandarowym przykładem tego typu działalności była też prywatyzacja cukrowni. Warto przypomnieć, że Polska miała potężny przemysł cukrowniczy, byliśmy jednym z największych producentów cukru w Europie. Część cukrowni została sprzedanych Niemcom i Francuzom, którzy chcąc przejąć rynek, pozamykali te zakłady – dodawał.

Teraz szefowie spółki Südzucker Polska postanowili wzmocnić zależność pomiędzy ceną cukru a ceną skupu. W efekcie tracą rolnicy, dla których uprawa buraków cukrowych staje się nieopłacalna. Wszystko odbywa się jednak zgodnie z unijnym prawem.

Europoseł PiS Tomasz Poręba zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją dotyczącą poczynań spółki Südzucker Polska wobec podkarpackich plantatorów. Polityk podkreślił m.in., że rolnicy nie mają możliwości na podpisanie umowy z inną firmą, bowiem Südzucker Polska posiada w regionie pięć cukrowni. Tym samym plantatorzy poddani są dyktatowi. Podkreśla, że podobnych działań firma nie stosuje w Niemczech i Francji, ale jak zauważył, tam rolnicy są udziałowcami spółki.

Rolnicy oczekują od producenta cukru zagwarantowania ceny minimalnej skupu. Nie zgadzają się też na niekorzystne zapisy, w tym dotyczące zmiany parametrów zawartości cukru w korzeniach, czy brak w umowie dostawy jednoznacznego określenia miejsca odbioru buraków – powiedział Poręba w rozmowie z Naszym Dziennikiem.

Europoseł chce dowiedzieć się od Komisji Europejskiej, czy Südzucker Polska jest zgodna z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami i domaga się wyjaśnienia, jak należy oceniać różne standardy stosowane przez tę spółkę cukrową wobec rolników z Polski oraz Niemiec, Belgii czy Francji.

Niedawno Tomasz Poręba oraz poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz zwrócili też uwagę na tę sprawę ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Podkreślali, że bez konkretnych działań polski rynek buraków cukrowych może się załamać.

http://niezlomni.com

Tekst wzięty   z  https://marucha.wordpress.com/2017/05/11/bylismy-europejska-potega-ale-sprzedano-zaklady-ktore-natychmiast-zostaly-zamkniete-a-teraz-niemiecki-monopol-niszczy-polskich-rolnikow/