Starachowice: profanacja Najświętszego Sakramentu. Biskup zarządza nabożeństwo przebłagalne

Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Dwóch mężczyzn wyciągnęło mszalny kielich z tabernakulum, następnie pili z niego przyniesiony przez siebie alkohol. Konsekrowane komunikanty przesypali do reklamówki. W niedzielę 16 lipca, we wszystkich świątyniach diecezji radomskiej, po każdej Mszy Świętej odbędzie się nabożeństwo przebłagalne za tę niezwykle bolesną profanację.

Mariusz Bednarski z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji poinformował, że mężczyźni wyciągnęli z tabernakulum mszalny kielich, zaś do reklamówki przesypali komunikanty, a następnie pili z niego przyniesiony ze sobą alkohol. – Całość fotografowali i filmowali swoimi telefonami. Sytuację uwieczniła kamera zamontowana w kościele – mówił Radiu Plus Radom aspirant Mariusz Bednarski. Dzięki nagraniu, obaj mężczyźni zostali ujęci przez policję. Zatrzymani to 37 i 43-letni mieszkańcy Starachowic. Młodszy miał w organizmie blisko 1,9 promila alkoholu, natomiast starszy 1 promil alkoholu. Nie potrafili wytłumaczyć policji swojego postępowania.

Biskup radomski Henryk Tomasik w odezwie do wiernych napisał, że we wszystkich świątyniach diecezji radomskiej, w niedzielę 16 lipca, po każdej Mszy Świętej odbędzie się nabożeństwo przebłagalne za ten ciężki grzech. „W modlitwie „Ojcze nasz”, wypowiadając słowa „Święć się imię Twoje”, prosimy o to, aby wszyscy ludzie traktowali Osobę Pana Boga jako świętą. Wszystko to, co jest związane z Osobą Pana Boga jest dla nas święte. Poszanowanie Sacrum, tego, co jest święte, jest ważnym wyznacznikiem kultury społeczeństwa i każdego człowieka” – pisze biskup radomski.

Pasterz Kościoła radomskiego przypomniał, że dla wierzących, wielką świętością jest Najświętszy Sakrament. Przypomniał też, że bardzo ciężkim grzechem jest profanacja Najświętszego Sakramentu. „Włamanie do tabernakulum, rozsypywanie konsekrowanych komunikantów, zabieranie Komunii Świętej do domu. jest nie tylko ciężkim grzechem. Sprawca takiego czynu zaciąga karę kościelną, zwaną ekskomuniką. Z takiego grzechu może rozgrzeszyć – i zdjąć ekskomunikę – tylko Stolica Apostolska” – czytamy w odezwie. Na koniec prosił także o modlitwę w intencji sprawców profanacji; o łaskę skruchy i nawrócenia.

Źródło: KAI

WMa

Tekst  wzięty  z  https://www.pch24.pl/starachowice–profanacja-najswietszego-sakramentu–biskup-zarzadza-nabozenstwo-przeblagalne,53089,i.html