Interpol ściga „Polaków” za przynależność do ISIS. Chodzi o... Waila Awada i Karima Labidi

Wail Awad i Karim Labidi /Interpol /RMF FM

Interpol ściga „Polaków” oskarżonych o udział w zbrojnych grupach terrorystycznych i przynależność do tzw. Państwa Islamskiego. Chodzi m.in. o… Waila Awada i Karima Labidi.

Sprawa jest badana również przez łódzki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. Nie można jednak na obecną chwilę postawić poszukiwanym jakichkolwiek zarzutów, ponieważ nie przebywają oni na terenie Rzeczypospolitej, a organom ścigania nie jest znane miejsce, w jakim aktualnie przebywają.

Zdaniem prokuratury, mężczyźni chcieli dokonać „przestępstw o charakterze terrorystycznym”. Zgodnie z polskim prawem grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wail Awad urodził się w Sudanie, a Karim Labidi w Tunezji. Obaj posiadają polskie obywatelstwo. Trzecim poszukiwanym jest 25-letni Dawid Ł., któremu zdaniem śledczych udało się wiosną 2014 roku przedostać z Turcji do Syrii przez Turcję wiosną 2014 roku, gdzie przebywał blisko rok. Zdaniem prokuratury w roku 2015 przyłączył się on do zbrojnej organizacji islamskiej.

W kwietniu 2015 roku Dawid Ł. przybył do Norwegii, w której już wcześniej mieszkał. Tam z kolei został zatrzymany i deportowany do Polski jesienią 2015 roku .

Źródło: rmf24.pl

TK