Brytyjski portal: jeśli ktoś zasługuje na odszkodowania za II Wojnę Światową, to właśnie Polska

Ruiny Warszawy w styczniu 1945. Widok na Kanonię i Rynek na Starym Mieście (zdjęcie ilustracyjne). By M. Swierczynski [Public domain], via Wikimedia Commons

Serwis Mailonline.com przypomina, ilu Polaków zginęło w trakcie II Wojny Światowej oraz stwierdza, że jeśli jakieś państwo powinno otrzymać odszkodowania od Niemców, to jest nim właśnie Polska. Temat reparacji wojennych poruszył także „Sunday Express”.

Portal Mailonline.com nakreślił swoim czytelnikom sytuację Polski w trakcie niemieckiej okupacji odnosząc ją także do losów Wielkiej Brytanii w tamtym momencie. „Dla narodu polskiego wojna była koszmarem tak czarnym, tak krwawym, że żaden film nie zdołałby tego pokazać” – napisano w brytyjskim tekście cytowanym przez tvp.info.

Anglojęzyczne medium nie ukrywa, że odszkodowania są w takiej sytuacji rzeczą normalną oraz podaje liczby ofiar II Wojny Światowej w Polsce. „Sześć milionów Polaków zostało zabitych przez hitlerowców. Miasta obrócono w gruzy a ludność sprowadzono do roli niewolników. Nic dziwnego, że Polacy domagają się od Niemców miliardowych odszkodowań” – kwituje autor tekstu.

Tematem zainteresował się także eurosceptyczny „Sunday Express”. Pismo przypomniało wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że Niemcy od lat uchylają się od odpowiedzialności za II Wojnę Światową.

Gazeta odnotowała, że polskie Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować dokumentację potrzebną do postawienia żądań dotyczących odszkodowań za strawy wojenne. Analiza ma powstać do 11 sierpnia.

Źródło: tvp.info

MWł