Ta wizyta to sygnał dla Moskwy

Grzegorz Jakubowski/KPRP

redakcja

Implementacja postanowień ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie była jednym z tematów czwartkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z szefem Sojuszu Jensem Stoltenbergiem – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Spotkaniem z prezydentem Dudą w Belwederze szef NATO rozpoczął wizytę w Polsce.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, politycy odbyli blisko półgodzinną rozmowę w cztery oczy, a następnie przewodniczyli spotkaniu plenarnemu, w którym prezydentowi towarzyszyli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Rozmowy były okazją do podsumowania stanu implementacji postanowień ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie oraz przedstawieniu oczekiwań wobec przyszłorocznego spotkania przywódców państw Sojuszu w Brukseli

– poinformowała Kancelaria w komunikacie.

Zgodnie z nim prezydent Duda podziękował m.in. za sprawne rozmieszczenie sił wysuniętej obecności NATO w regionie.

Rozmówcy zgodzili się, że aktualna sytuacja bezpieczeństwa obliguje do kontynuacji procesu adaptacji Sojuszu i dalszej konsolidacji postawy odstraszania i obrony. Podkreślili znaczenie utrzymywania silnych więzi transatlantyckich i trwałej obecności USA w Europie

– podkreśliła Kancelaria.

Przywódcy rozmawiali także o konkretnych wyzwaniach bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie NATO, w tym o przyszłości relacji z Rosją oraz o “potrzebie determinacji sojuszników we wspólnej walce z zagrożeniami terrorystycznymi” – czytamy w komunikacie.

Przed spotkaniem prezydenta ze Stoltenbergiem szef BBN Paweł Soloch powiedział, że wizyta sekretarza generalnego NATO w Polsce w kontekście zbliżających się rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad’17 to pewien sygnał polityczny dla Moskwy.

W czwartek wieczorem agencja AP poinformowała, że sekretarz generalny NATO zapowiedział, że Sojusz Północnoatlantycki wyśle dwóch obserwatorów na rosyjsko-białoruskie manewry Zapad’17, które odbędą się na Białorusi w dniach 14-20 września. Stoltenberg wyjaśnił, że Białoruś zaprosiła przedstawicieli NATO, by obserwowali ćwiczenia podczas pięciu dni wyznaczonych dla gości wysokiej rangi. Rosja wysłała zaproszenie na tylko jeden taki dzień, ale Sojusz nie podjął jeszcze w tej sprawie decyzji.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

[Uszkodzenia policyjnego auta wyglądają tak jak gdyby kolumnę zaatakowano.  Eskorta była potrzebna?!    J.B.  ]

2 thoughts on “Ta wizyta to sygnał dla Moskwy

 1. No proszę…proszę!
  Gospodarska wizyta pana feudała
  Jak tu się nie cieszyć na samą myśl, że ( tym razem na pewno)
  NATO nas obroni:-)
  Nie wiem czy współcześni mężczyźni zdają sobie sprawę, że czołgi
  ( nawet te amerykańskie, które strzelają kwiatuszkami i kulkami z gumą do żucia)
  traktowane są jako broń ofensywna.
  A panom styropianowym pacyfistom Macierewicze i Dudy wmawiają, że amerykańce są dla naszego bezpieczeństwa, odstraszania i obrony :-)
  tuż pod rosyjską granicą…
  I jeszcze panowie demokraci dziwią się, że Rosjanie przeprowadzają ćwiczenia.

Comments are closed.