obrazek  http://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/51/energetyka-konwencjonalna

IGCC (ang. integrated gasification combined cycle) – technologia bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa lub też kompleks zgazowania pozostałości rafineryjnych – jest to technologia umożliwiająca budowanie elektrowni, o znacznie większej sprawności – 45-55%, w porównaniu do konwencjonalnych elektrowni węglowych, dla których sprawność wynosi do 44%.

Dodatkowo, elektrownie IGCC są o wiele bardziej ekologiczne – zużycie wody ok. połowy w porównaniu do konwencjonalnych technologii, emisja NOX, dwutlenku siarki i dwutlenku węgla spełnia wszelkie normy UE, a stosunek związania węgla sięga nawet 99,7%[1].

https://pl.wikipedia.org/wiki/IGCC

 WNP.PL (ICH)

15-11-2017

Minister Tchórzewski: Są już przygotowywane założenia pod największy eksperyment energetyczny w Europie

Fot. PTWP

Są już przygotowywane założenia techniczno-ekonomiczne pod największy eksperyment energetyczny w Europie, a więc elektrownię 500 MW ze zgazowaniem węgla przy kopalni Bogdanka – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

 
  • Grupa Enea informowała o potencjalnej inwestycji w nowoczesny blok w technologii czystego węgla tzw. IGCC (ang. Integrated Gasification Combined Cycle) o mocy 300-500 MW.
  • W technologii IGCC węgiel ulega zamianie na wysokokaloryczny gaz syntezowy, który może służyć do produkcji energii elektrycznej.
  • Blok w technologii IGCC, podawała Enea, mógłby powstać w pobliżu LW Bogdanka; Enea wskutek przejęcia Engie Energia Polska zyskała działkę o powierzchni 26 ha położoną w pobliżu Bogdanki.
  • Minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że są przygotowywane założenia techniczno-ekonomiczne dotyczące budowy elektrowni 500 MW ze zgazowaniem węgla przy kopalni Bogdanka.

Podczas konferencji podsumowującej dotychczasową pracę Ministerstwa Energii kierujący nim minister Krzysztof Tchórzewski poinformował m.in. o pracach przygotowawczych do uruchomienia w Polsce inwestycji polegającej na budowie bloku energetycznego ze zgazowaniem węgla.

– Są już przygotowywane założenia techniczno-ekonomiczne pod największy eksperyment energetyczny w Europie, a więc elektrownię 500 MW ze zgazowaniem węgla przy kopalni Bogdanka. Taki jeden blok pilotażowy pracuje w Japonii, w Europie nie ma takiego eksperymentu. My chcemy, żeby węgiel był zagazowany w obiegu zamkniętym i tak wyprodukowany gaz służył wytwarzaniu energii elektrycznej – poinformował minister Krzysztof Tchórzewski.

– Traktujmy to jako pilotaż dlatego, że dzisiaj w tej dziedzinie uzyskanie pełnych wyliczeń efektywności energetycznej, finansowej itd. jest bardzo trudne, ale kiedyś trzeba rozpocząć i idziemy na ten pilotaż, który, powiedzmy, na etapie startowym, na tę chwilę nie ma jeszcze pełnego uzasadnienia ekonomicznego i technologicznego dlatego, że nie ma go do czego porównać. To jest z naszej strony jedna z odważniejszych decyzji, ale zawsze coś nowoczesnego ktoś pierwszy musi zacząć – dodał minister Krzysztof Tchórzewski.

Chodzi o projekt, o którym już informowała Enea, kontrolująca LW Bogdanka. Enea poddawała , że chce współtworzyć w Polsce ekosystem innowacji, a przykładem takiego podejścia jest potencjalna inwestycja w nowoczesny blok w technologii czystego węgla tzw. IGCC (ang. Integrated Gasification Combined Cycle) o mocy 300-500 MW.

– Realizacja w Polsce projektu w oparciu o tę innowacyjną technologię przyczyniłaby się do powstania nowego rynku dla węgla i wpłynęłaby na zwiększenie niezależności energetycznej polskiej gospodarki. Blok mógłby powstać w pobliżu LW Bogdanka – Enea w wyniku finalizacji transakcji zakupu Elektrowni Połaniec pozyskała działkę o powierzchni 26 ha położoną w pobliżu Bogdanki, która może zostać wykorzystana na ten cel – informowała Enea.Enea kupiła w marcu br. 100 proc. akcji Engie Energia Polska, czyli właściciela Elektrowni Połaniec, której łączna moc to 1,9 GW ( 1,7 GW w blokach konwencjonalnych i około 0,2 GW w bloku biomasowym). Po transakcji grupa Enea stała się drugim producentem energii elektrycznej w Polsce, ze źródłami wytwórczymi o mocy około 5,2 GW i zdolnościami produkcji energii elektrycznej netto przekraczającymi 22 TWh rocznie.