wpis z dnia 2/12/2017

Wszystko wskazuje na to, że niebawem w okolicach Włocławka będziemy mieli prawdziwy wysyp ekologów, a urzędy i ministerstwa zostaną zalane falą oficjalnych protestów i skarg. Wszystko przez porozumienie, jakie wczoraj podpisali ministrowie środowiska, żeglugi śródlądowej oraz energii. Chodzi o budowę na Wiśle nowej tamy i elektrowni wodnej, która ma odciążyć starą tamę we Włocławku, zmniejszyć ryzyko powodziowe oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju wykorzystując odnawialne źródło energii. Niestety, ekolodzy zapowiadają totalną blokadę tej inwestycji.

Ministrowie środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii podpisali wczoraj porozumienie w sprawie budowy na Wiśle w miejscowość Siarzewo niedaleko Włocławka nowej tamy oraz elektrowni wodnej. Inwestycja ta ma spełnić trzy podstawowe cele: 1) odciążyć z eksploatacji starą tamę we Włocławku, 2) zmniejszyć ryzyko powodziowe w regionie oraz 3) zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne za pomocą czystego źródła energii.

W ramach tej inwestycji ma powstać m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy ok. 80 MW, śluza żeglowna z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, czy urządzenia do spływu ryb w dół rzeki. Wszystko ma kosztować około 2,2 mld zł, a realizatorem projektu będzie państwowa Energa.

Co istotne – w regionie województwa kujawsko-pomorskiego jest zgoda ponad politycznymi podziałami co do tego, że nowy stopień wodny musi powstać. Wszyscy posłowie i senatorowie z okręgu toruńsko-włocławskiego skupieni w Kujawsko-Pomorskim Zespołem Parlamentarnym, niezależnie od tego czy są z PiS czy z PO, w sprawie budowy nowej tamy i elektrowni wodnej w Siarzewie mówią jednym głosem.

Niestety, tak jak w przypadku niemal każdej strategicznej dla Polski inwestycji, także i tutaj możemy się spodziewać wysypu protestujących ekologów, którzy już wcześniej zapowiadali, że zrobią wszystko co mogą, aby do budowy na Wiśle nowej tamy i elektrowni nie doszło. Szlak, po którym płyną rybki jest bowiem ważniejszy od zdrowia i życia mieszkańców Włocławka i okolic, gdzie stara tama nie gwarantuje już 100-procentowego bezpieczeństwa.

Źródło: MŚ: Jest porozumienie ws. budowy stopnia wodnego Siarzewo, koszt to 2,2 mld zł (Stooq.pl)
Źródło: Ekolodzy chcą wstrzymać budowę tamy na Wiśle (Wyborcza.pl)

wpis z dnia 2/12/2017

Tekst  wzięty  z  http://niewygodne.info.pl/artykul8/04148-Protesty-ekologow-ws-nowej-tamy-za-3-2-1.htm

Zobacz też:

Drogi rzeczne przyjazne dla środowiska? Zdaniem ekologów – tak, ale nie w Polsce