Reanimacja śląskiej partii. Przygotowują pole do wyborczej walki

/ Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

Choć ze Śląską Partią Regionalną zerwali Grzegorz Franki i grupa 13 członków, to Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska, próbuje partię reanimować. Atakuje przy tym nie tylko rząd, lecz także Platformę Obywatelską, która nadal utrzymuje koalicję z RAŚ w samorządzie wojewódzkim.

– Ucinamy wszelkie spekulacje na temat końca ŚPR – podkreśla Jerzy Gorzelik. – Członkowie-założyciele z RAŚ i innych górnośląskich stowarzyszeń, którzy zdecydowali o kontynuowaniu projektu, rozpoczęli prace nad programem partii – dodaje.

Do udziału w tworzeniu programu ŚPR zaprosiła politologów, socjologów i ludzi nauki z regionu, ale na razie jedyną znaną postacią jest tam dr hab. Małgorzata Myśliwiec, ekspert od partii regionalnych w Hiszpanii.

W dyskusjach nad programem nowej partii nie widać działaczy Związku Górnośląskiego, ale Gorzelik najwyraźniej tego nie żałuje.

– Grzegorz Franki żył w kłamstwie. To fałszywy Mojżesz prowadzący ludzi w objęcia warszawskiej partii

– powiedział lider RAŚ w Radiu Piekary. Gorzelik zaatakował też PO na łamach „Jaskółki Śląskiej”, czasopisma RAŚ. „Platforma Obywatelska z uporem powtarza obietnice, których mimo licznych okazji dotąd nie spełniła – pisze:

 – Słyszymy zatem zapowiedzi likwidacji urzędów wojewódzkich i pozostawienia w samorządach większej niż dotąd części wypracowanych środków. Te żenująco nieśmiałe propozycje, wpisujące się w zasadę »nikt ci tyle nie da, ile Platforma może ci obiecać«, i tak zdołały wzburzyć posła Jakubiaka z Kukiz’15, który dostrzegł w nich niebezpieczeństwo »rozbicia dzielnicowego«”. 

Gorzelik nawołuje do tworzenia struktur regionalnej partii w terenie. Jedna taka powstała w Bielsku-Białej. Tu jednak autonomiści mogą napotkać jeszcze większy opór, bo Podbeskidzie nie przepada za Śląskiem – pamięta o swoim województwie, które zostało wchłonięte przez Katowice.

Więcej w dzisiejszym  (19.12.2017) Dodatku Śląskim “Gazety Polskiej Codziennie”.

Tekst  wzięty  z  http://niezalezna.pl/211870-reanimacja-slaskiej-partii-przygotowuja-pole-do-wyborczej-walki