[Po Czaputowiczu kolejny nowy minister okazał się CDD?           J.B. ]

Drukarz – zwycięzca

Konrad Tomaszewski odwołany z funkcji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

http://niezalezna.pl/214524-konrad-tomaszewski-odwolany-z-funkcji-dyrektora-generalnego-lasow-panstwowych

Minister środowiska Henryk Kowalczyk odwołał dziś Konrada Tomaszewskiego z funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych – poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka. Według źródeł PAP zbliżonych do rządu, zastąpi go Andrzej Konieczny, czyli dotychczasowy wiceminister środowiska.

Konrad Tomaszewski funkcję dyrektora generalnego Lasów Państwowych pełnił od 17 listopada 2015 r. W przeszłości już raz sprawował ten urząd – w latach 1998-2001. Pracował na wysokich stanowiskach w LP oraz jako doradca ministrów środowiska.

Był współzałożycielem Solidarności Leśnej oraz jednym z głównych autorów obowiązującej do dziś ustawy o lasach z 28 września 1991 roku, a także pomysłodawcą i autorem pierwszej obywatelskiej ustawy uchwalonej przez Sejm: o strategicznych zasobach naturalnych kraju.

================================

Minister środowiska: chcemy pokazać, że realnie respektujemy wyroki (http://www.tvn24.pl)

 

…Poczekamy na ostateczny wyrok Trybunału. W tej chwili realizujemy jego postanowienie o zawieszeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej – powiedział w “Faktach po Faktach” minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Tłumaczył także powody dymisji szefa Lasów Państwowych.

Nowy minister środowiska zapewnił, że nie będzie kontynuowana wycinka w Puszczy Białowieskiej. – Poczekamy na ostateczny wyrok Trybunału. W tej chwili realizujemy jego postanowienie o zawieszeniu wycinki, więc to nie jest robione – dodał Kowalczyk.

Powiedział, że między innymi dymisjonując szefa Lasów Państwowych ministerstwo środowiska chce pokazać Komisji Europejskiej jak i europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, że realnie respektuje jego wyroki.

Kowalczyk pytany, czy sytuacja wokół Puszczy była błędem, powiedział: początkiem był 2016 rok, kiedy starano się powiększyć pulę do wycięcia (…) To spowodowało reakcję między innymi organizacji ekologicznych, Komisji Europejskiej. Myślę, że gdyby te problemy zostały wcześniej upublicznione, wcześniej były rozmowy, to nie byłoby takich sytuacji drastycznych, łącznie z wyrokiem zakazującym całkowitą wycinkę.

Latem ubiegłego roku Komisja skierowała sprawę Puszczy Białowieskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE. 20 listopada sędziowie orzekli, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast – pod groźbą 100 tys. euro kary dziennie – zaprzestać wycinki drzew.

W czwartek Kowalczyk odwołał z funkcji szefa Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego. Był on bardzo bliskim współpracownikiem byłego ministra środowiska Jana Szyszki. Całkowicie popierał politykę ministra Szyszki w sprawie Puszczy Białowieskiej (http://www.tvn24.pl)

Tekst  wzięty  z  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=21941&Itemid=55